Leczenie gruźlicy i mykobakterioz płuc ambulatoryjnie (domowe) po okresie leczenia szpitalnego. Kontrola bezpieczeństwa leczenia, dobór dawki leku, zmiana leczenia w przypadku nietolerancji leku lub powikłań leczenia (np. uszkodzenia wątroby, szpiku, nerwów). Badania RTG i bakteriologiczne w trakcie i na koniec leczenia.
Guzki w płucach są wykrywane przypadkowo podczas badań tomokomputerowych klatki piersiowej
lub w trakcie badań przesiewowych tomografii komputerowej niskodawkowej. Na podstawie ich wielkości, położenia, kształtu, czynników ryzyka choroby nowotworowej decyduję o dalszym postępowaniu. Oceniam zasadność wykonywania kolejnych badań (lub brak z powodu powszechności występowania), określam termin kolejnego badania rentgenowskiego (TK klatki piersiowej), kieruję na bronchofiberoskopię i/lub biopsję płuca, na zabieg chirurgiczny...
W przypadku guzów płuca określam optymalną formę leczenia (leczenie
Podejrzenie sarkoidozy i włóknienia płuc wysuwane jest najczęściej po wykonaniu badania RTG klatki piersiowej. Stwierdzane są nieprawidłowości (cienie siateczkowate, smużaste, guzkowe), które na ogół wymagają potwierdzenia w dokładniejszych badaniach rentgenowskich (tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości). Zawsze konieczna jest ocena sprawności oddychania, tzw. mechanika oddychania: spirometria, pletyzmografia całego ciała, dyfuzja CO. Nieraz wymagane jest ostateczne potwierdzenie choroby po pobraniu próbki węzłów chłonnych, wycinków oskrzeli, czy fragmentu miąższu płuca.
O zasadności wykonania poszczególnych